Podjąłeś decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego, jednak zastanawiasz się, czy bank udzieli Ci takiego kredytu? A może już jakiś czas temu złożyłeś wniosek o kredyt, jednak uzyskałeś odpowiedź odmowną od banku? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny.
Brak zdolności kredytowej
Zdolność kredytowa to jedna z podstawowych rzeczy, które są oceniane przez bank podczas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym jest zdolność kredytowa. Otóż jest to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, w terminach, które zostały określone w umowie kredytowej. Jeśli bank ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, może udzielić odpowiedzi odmownej.
Na zdolność kredytową wpływają między innymi takie elementy, jak uzyskiwane przychody i dochody, miesięczne wydatki, koszty stałe, rodzaj umowy z pracodawcą lub sposób uzyskiwania przychodów, historia kredytowa, wiek, stan cywilny, posiadane nieruchomości, zobowiązania finansowe, ilość osób na utrzymaniu i wiele innych. Chodzi tutaj przede wszystkim o określenie ryzyka ponoszonego przez bank.
Co istotne, odrzucenie wniosku z uwagi na niską zdolność kredytową może nastąpić zarówno z powodu zbyt dużych wydatków, jak i zbyt niskich dochodów. Jeśli bank uzna, że w comiesięcznym budżecie nie będzie wystarczającej kwoty, aby spłacać zobowiązanie, wniosek o kredyt hipoteczny z pewnością zostanie odrzucony.
Słaba historia kredytowa
To kolejna istotna kwestia, która jest analizowana przez bank podczas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny. O co dokładnie chodzi? Otóż o słabej historii kredytowej możemy mówić w sytuacji, gdy kredytobiorca posiada niespłacone zobowiązania finansowe lub kiedykolwiek spóźniał się ze spłatą rat.
Co ciekawe, o kiepskiej historii kredytowej mówimy również wtedy, gdy osoba składająca wniosek nigdy w życiu nie spłacała żadnego kredytu, nawet niewielkiego. Może to budzić nieufność analityków bankowych. Właśnie z uwagi na ten fakt wiele osób decyduje się na zaciąganie niewielkich kredytów, na przykład na samochód lub telefon – regularne spłacanie pozwoli tutaj na zbudowanie dobrej historii kredytowej. Tym samym może zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego w banku.
Zapytania kredytowe w BIK
Zależy Ci na uzyskaniu kredytu hipotecznego, dlatego złożyłeś wniosku w wielu różnych bankach? Nie jest to najlepsze wyjście. Najlepiej jest złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w dwóch, a maksymalnie w trzech bankach. W przeciwnym wypadku w BIK może pojawić się podejrzanie dużo zapytań o Twoją osobę, a do z pewnością nie wzbudzi zaufania. A możesz mieć pewność, że analitycy bankowi na 100% sprawdzą Cię w BIK.
Zbyt duża liczba zapytań w BIK może obniżać scoring, czyli ocenę punktową przy rozpatrywaniu wniosku. Oczywiście w razie pytań można wyjaśnić, że wniosek został złożony w kilku bankach, jednak należy mieć świadomość, że czasem jest to decydujący element, wpływający na odmowną odpowiedź banku w sprawie kredytu hipotecznego.
Wiek
Niestety, w wielu przypadkach powód odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny może być prozaiczny – może być nim zbyt wysoki wiek kredytobiorcy. Banki starają się udzielać kredytów osobom, które spłacą je przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Później bowiem może pojawić się problem ze spłatą rat. Lepiej więc nie zwlekać za długo ze składaniem wniosku o kredyt hipotecznego, szczególnie jeśli okres spłaty ma wynosić 20 lub 30 lat. Najlepiej oczywiście trafić w moment, kiedy sytuacja finansowa będzie na tyle stabilna, że bank zechce udzielić kredytu, a jednocześnie wiek nie będzie zbyt wysoki.
Najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny – podsumowanie
Przyczyn odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny może być wiele, choć najczęściej powodem jest zbyt niska zdolność kredytowa. Przed złożeniem takiego wniosku warto zadbać o swoje finansowe i uporządkować wszystkie kwestie, które mogą wpłynąć na decyzję banku. A jeśli wniosek zostanie odrzucony, nie należy się poddawać – czasem wystarczy drobna zmiana, aby uzyskać kredyt.
Kalkulator online