Jakie są najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Podjąłeś decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego, jednak zastanawiasz się, czy bank udzieli Ci takiego kredytu? A może już jakiś czas temu złożyłeś wniosek o kredyt, jednak uzyskałeś odpowiedź odmowną od banku? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny.

Brak zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to jedna z podstawowych rzeczy, które są oceniane przez bank podczas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym jest zdolność kredytowa. Otóż jest to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, w terminach, które zostały określone w umowie kredytowej. Jeśli bank ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, może udzielić odpowiedzi odmownej.

Na zdolność kredytową wpływają między innymi takie elementy, jak uzyskiwane przychody i dochody, miesięczne wydatki, koszty stałe, rodzaj umowy z pracodawcą lub sposób uzyskiwania przychodów, historia kredytowa, wiek, stan cywilny, posiadane nieruchomości, zobowiązania finansowe, ilość osób na utrzymaniu i wiele innych. Chodzi tutaj przede wszystkim o określenie ryzyka ponoszonego przez bank.

Co istotne, odrzucenie wniosku z uwagi na niską zdolność kredytową może nastąpić zarówno z powodu zbyt dużych wydatków, jak i zbyt niskich dochodów. Jeśli bank uzna, że w comiesięcznym budżecie nie będzie wystarczającej kwoty, aby spłacać zobowiązanie, wniosek o kredyt hipoteczny z pewnością zostanie odrzucony.

Słaba historia kredytowa

To kolejna istotna kwestia, która jest analizowana przez bank podczas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny. O co dokładnie chodzi? Otóż o słabej historii kredytowej możemy mówić w sytuacji, gdy kredytobiorca posiada niespłacone zobowiązania finansowe lub kiedykolwiek spóźniał się ze spłatą rat.

Co ciekawe, o kiepskiej historii kredytowej mówimy również wtedy, gdy osoba składająca wniosek nigdy w życiu nie spłacała żadnego kredytu, nawet niewielkiego. Może to budzić nieufność analityków bankowych. Właśnie z uwagi na ten fakt wiele osób decyduje się na zaciąganie niewielkich kredytów, na przykład na samochód lub telefon – regularne spłacanie pozwoli tutaj na zbudowanie dobrej historii kredytowej. Tym samym może zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego w banku.

Zapytania kredytowe w BIK

Zależy Ci na uzyskaniu kredytu hipotecznego, dlatego złożyłeś wniosku w wielu różnych bankach? Nie jest to najlepsze wyjście. Najlepiej jest złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w dwóch, a maksymalnie w trzech bankach. W przeciwnym wypadku w BIK może pojawić się podejrzanie dużo zapytań o Twoją osobę, a do z pewnością nie wzbudzi zaufania. A możesz mieć pewność, że analitycy bankowi na 100% sprawdzą Cię w BIK.

Zbyt duża liczba zapytań w BIK może obniżać scoring, czyli ocenę punktową przy rozpatrywaniu wniosku. Oczywiście w razie pytań można wyjaśnić, że wniosek został złożony w kilku bankach, jednak należy mieć świadomość, że czasem jest to decydujący element, wpływający na odmowną odpowiedź banku w sprawie kredytu hipotecznego.

Wiek

Niestety, w wielu przypadkach powód odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny może być prozaiczny – może być nim zbyt wysoki wiek kredytobiorcy. Banki starają się udzielać kredytów osobom, które spłacą je przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Później bowiem może pojawić się problem ze spłatą rat. Lepiej więc nie zwlekać za długo ze składaniem wniosku o kredyt hipotecznego, szczególnie jeśli okres spłaty ma wynosić 20 lub 30 lat. Najlepiej oczywiście trafić w moment, kiedy sytuacja finansowa będzie na tyle stabilna, że bank zechce udzielić kredytu, a jednocześnie wiek nie będzie zbyt wysoki.

Najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny – podsumowanie

Przyczyn odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny może być wiele, choć najczęściej powodem jest zbyt niska zdolność kredytowa. Przed złożeniem takiego wniosku warto zadbać o swoje finansowe i uporządkować wszystkie kwestie, które mogą wpłynąć na decyzję banku. A jeśli wniosek zostanie odrzucony, nie należy się poddawać – czasem wystarczy drobna zmiana, aby uzyskać kredyt. Kalkulator online
PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE