Ile się czeka na kredyt hipoteczny?

Marzysz o zakupie domu lub mieszkania, jednak nie dysponujesz wystarczającą ilością gotówki? Właśnie dlatego musisz wesprzeć się kredytem hipotecznym, dzięki któremu kupno nieruchomości będzie możliwe? Sprawdź, ile się czeka na kredyt hipoteczny.

Jak długo czeka się na decyzję kredytową?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak długo czeka się na decyzję banku w sprawie kredytu hipotecznego. Otóż zgodnie z obowiązującymi przepisami, bank ma 21 od dni od momentu wpłynięcia wniosku, aby wydać decyzję. Oczywiście wiele zależy od tego, o jaki rodzaj kredytu chodzi – w przypadku kredytu gotówkowego na niewielką kwotę czas oczekiwania będzie krótszy, niż przy kredycie hipotecznym na kilkaset tysięcy. W tym artykule interesuje nas jednak to, ile się czeka na kredyt hipoteczny oraz na decyzję kredytową.

Czas oczekiwania na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego może wynosić nawet kilka tygodni. Oczywiście zasada, że bank ma 21 na decyzję, obowiązuje również przy kredycie hipotecznym, jednak bardzo często banki proszą klientów o dostarczenie dodatkowych dokumentów. W ten sposób czas na podjęcie decyzji ulega wydłużenia.

W wielu bankach decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego podejmowana jest w kilku etapach, co wydłuża cały proces. Należy jednak mieć świadomość, że bank chce sprawdzić, czy potencjalny kredytobiorca ma odpowiednią zdolność kredytową i będzie w stanie spłacać zobowiązanie. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, bo zdarza się, że na decyzję banku w sprawie kredytu hipotecznego czeka się nawet sześć tygodni.

Decyzja kredytowa – czy można ją przyspieszyć?

Aby przyspieszyć decyzję kredytową banku, warto przede wszystkim zadbać o to, aby – razem z wnioskiem o kredyt hipoteczny – dostarczyć do banku wszystkie niezbędne dokumenty. Osoby, którym zależy na czasie, mogą nawet dostarczyć dodatkowe zaświadczenia, jeśli mają podejrzenie, że bank może o nie poprosić. Jeśli bank nie będzie miał powodu, aby prosić o dodatkowe dokumenty, decyzja kredytowa powinna zapaść w ciągu 21 dni.

Oczywiście duże znaczenie ma także to, aby wniosek oraz wszystkie inne dokumenty były poprawne pod kątem formalnym. Należy więc zadbać o odpowiednie wypełnienie wniosku, o to, aby wszystkie dokumenty były ważne itp. To także wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na decyzję banku.

Nie zapomnij o sprawdzeniu swojej zdolności kredytowej

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. W tym celu można skorzystać na przykład z kalkulatora zdolności kredytowej, który – na podstawie udzielonych odpowiedzi – określi, o jaką wysokość kredytu można wnioskować.

Z jakiego powodu jest to tak ważne? Otóż osoby, które znają swoją zdolność kredytową, będą w stanie realnie ocenić, o jaki kredyt mogą się ubiegać. Kwota ta będzie bowiem dopasowana do osiąganych przychodów o możliwości w spłacie comiesięcznych rat. Aby uniknąć sytuacji, w których bank odrzuci wniosek z uwagi na kwotę kredytu nieproporcjonalną do posiadanej zdolności kredytowej, warto więc dowiedzieć się, o jaką kwotę wnioskować. Jest to także cenna informacja w kontekście planowania wydatków, związanych z zakupem nieruchomości czy koniecznością posiadania wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny – ile czasu trzeba czekać na przelanie środków z banku?

Pora na znalezienie odpowiedzi, ile się czeka na kredyt hipoteczny, a dokładniej na przelew z banku. Kiedy bank pozytywnie rozpatrzy wniosek o kredyt hipoteczny, wiele osób zaczyna czekać na przelew, aby móc sfinalizować wszelkie transakcje, związane z zakupem nieruchomości.

Czas oczekiwania na przelew może być różny, jest on bowiem zależny od wielu czynników. Istotne jest jednak to, ile czasu ma bank na wypłatę kredytu hipotecznego. Od momentu wydania decyzji kredytowej bank ma siedem dni roboczych na przekazanie środków kredytobiorcy – dotyczy to sytuacji, w których kredytobiorca kupuje nieruchomość z rynku wtórnego. W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego bank ma 21 dni na przekazanie środków kredytobiorcy.

Bank nie wypłacił kredytu hipotecznego – co robić?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których – pomimo tego, że termin minął – środki z kredytu hipotecznego nie pojawiają się na koncie. Co robić w sytuacji, w której bank nie wypłacił kredytu hipotecznego? Przede wszystkim nie należy panikować. W pierwszej kolejności warto skontaktować się z bankiem i dowiedzieć się, co dokładnie się stało. Może okazać się, że konieczne jest dostarczenie do banku dodatkowych dokumentów, na przykład aktu notarialnego, potwierdzającego ustanowienie hipoteki.

Ile się czeka na kredyt hipoteczny w 2022 roku – podsumowanie

Wiesz już, ile się czeka na kredyt hipoteczny – zarówno jeśli chodzi o decyzję kredytową, jak i o przelew z banku w przypadku przyznania takiego kredytu. Pamiętaj, aby jeszcze przed złożeniem wniosku sprawdzić swoją zdolność kredytową. W ten sposób dowiesz się, o jaką kwotę kredytu możesz się ubiegać, dzięki czemu przyspieszysz cały proces.

PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE