Karencja w spłacie kredytu – najważniejsze informacje

Spłacasz kredyt hipoteczny, jednak od pewnego czasu zmagasz się z problemami finansowymi i comiesięczne raty są dla Ciebie bardzo dużym obciążeniem? Karencja w spłacie kredytu może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie!

Czym jest karencja w spłacie kredytu?

Karencja w spłacie kredytu jest rozwiązaniem, które stworzone zostało przez banki z myślą o wszystkich kredytobiorcach, które mają chwilowe problemy ze spłatą rat. Kluczowa informacja jest taka, że karencja w spłacie kredytu oznacza opóźnienie spłaty kapitałowej części raty. Kredytobiorca spłaca więc jedynie część odsetkową czy ubezpieczenie kredytu, co w istotny sposób wpływa na obniżenie rat. Nie oznacza to jednak, że część kapitałowa nie będzie musiała zostać spłacona. Konsekwencją karencji jest wydłużenie okresu spłaty lub podwyższenie rat. Przez pewien czas jednak kredytobiorca może cieszyć się o wiele niższymi ratami.

Czy warto zdecydować się na karencję w spłacie kredytu hipotecznego?

Rozwiązanie, jakim jest karencja w spłacie kredytu, stosowane jest najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych. Nic dziwnego – jest to wieloletnie zobowiązanie finansowe, które może trwać nawet 20 czy 30 lat. W okresie tym mogą wystawić chwilowe problemy ze spłatą kredytu. Czy karencja w spłacie kredytu jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku kredytu hipotecznego?

Skorzystanie z karencji raty kredytu najbardziej opłacalne jest w momencie, w którym kredytobiorca dotarł do momentu, w którym spłacił już część odsetkową kredytu i do spłaty pozostała mu jedynie część kapitałowa, a także wtedy, gdy wysokość raty odsetkowej zrównała się z wysokością raty kapitałowej. W przypadku kredytu z ratami stałymi, karencja będzie bardziej korzystna, im większa część kredytu zostanie spłacona. Największą ulgą będzie pod koniec okresu spłat. Z kolei w przypadku rat malejących karencja będzie korzystna także na początku okresu spłat, ponieważ kapitał stanowi wtedy istotną część comiesięcznej raty.

Karencja w spłacie kredytu – wady i zalety

Podstawowym celem karencji w spłacie raty kredytu jest danie kredytobiorcy szansy, aby uporał się z chwilowymi problemami finansowymi. Niższe raty kredytowe z pewnością mogą w tym pomóc. To zdecydowanie największa zaleta takiego rozwiązania – dzięki karencji raty kredytu kredytobiorca ma czas na to, aby podreperować swój budżet. W sytuacji, gdy problemy finansowe są naprawdę poważne, karencja może pomóc w uniknięciu takich konsekwencji niepłacenia rat, jak postępowanie egzekucyjne. To także szansa na uniknięcie negatywnych wpisów do BIK czy do KRD. Z pewnością więc, z punktu widzenia kredytobiorcy, rozwiązanie takie ma sporo zalet.

A co z wadami? Karencja w spłacie kredytu ma też pewne minusy, takie jak wydłużenie okresu spłaty kredytu lub wyższe raty po okresie karencji – w zależności od ustaleń między bankiem a kredytobiorcą. Decyzja o karencji w spłacie kredytu musi być więc bardzo dobrze przemyślana.

Jak otrzymać karencję w spłacie kredytu?

Najczęściej skorzystanie z karencji w spłacie kredytu możliwe jest tylko wtedy, gdy kredytobiorca spełnia pewne określone warunki. Z reguły chodzi tutaj o brak zaległości czy jakichkolwiek opóźnień w dotychczasowej spłacie rat. Niektóre banki wymagają również, aby kredytobiorca spłacił pewną określoną liczbę rat kapitałowo-odsetkowych, zanim skorzysta z karencji.

Każdy bank posiada swoją własną procedurę ubiegania się o karencję w spłacie kredytu. Osoby zainteresowane skorzystaniem z takiego rozwiązania powinny więc przede wszystkim skontaktować się ze swoim bankiem. Z reguły wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, w którym powinna znaleźć się informacja o tym, przez jaki czas chcemy korzystać z karencji oraz jaki jest tego powód. Jeśli bank przychyli się do prośby kredytobiorcy, stworzony zostanie nowy harmonogram spłaty kredytu. Część kapitałowa raty, która chwilowo zostanie zawieszona, będzie bowiem musiała zostać spłacona w przyszłości.

Karencja w spłacie kredytu – podsumowanie

Wiesz już, czym jest karencja w spłacie kredytu i jakie są największe wady i zalety takiego rozwiązania. Przed skorzystaniem z karencji warto rozważyć wszystkie plusy i minusy, a także dobrze przeanalizować stan swoich finansów. Często jednak takie rozwiązanie może okazać się bardzo korzystne.

PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE