Osoby, które chcą skorzystać z kredytu hipotecznego, powinny sprawdzić, czy bank wypłaci pieniądze jednorazowo, czy też w transzach. To ważna informacja, zarówno w przypadku osób, które chcą wziąć kredyt na budowę domu, jak i tych, które z pieniędzy z kredytu chcą sfinansować zakup mieszkania. Sprawdź, czym są transze kredytu hipotecznego.
W większości przypadków pieniądze z kredytu hipotecznego przelewane są jednorazowo, co oznacza, że bank wykonuje tylko jeden przelew, a cała kwota trafia od razu na konto kredytobiorcy. Zdarza się jednak, że kredyt wypłacany jest w transzach. Czym są transze kredytu hipotecznego? Tak naprawdę są to odpowiednie części zaciągniętego zobowiązania. Bank wypłaca kwotę kredytu w kilku transzach, w związku z czym pieniądze pojawiają się na koncie kredytobiorcy w częściach. Kolejne transze kredytu hipotecznego bank wypłaca po spełnieniu przez kredytobiorcę pewnych warunków.
Wypłata kredytu hipotecznego w bankach to rozwiązanie, które stosowane jest przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka. Najczęściej transze kredytu hipotecznego stosowane są w przypadku, gdy kredyt udzielany jest na budowę domu. Transze wypłacane są po tym, gdy ukończone są kolejne etapy budowy. Może zdarzyć się, że cała kwota wypłacona zostanie na przykład w czterech transzach. Po przedstawieniu przez kredytobiorcę dokumentacji o aktualnym stanie budynku, bank wypłaci kolejną część kredytu. Osoby, które ubiegają się o kredyt hipoteczny na budowę domu, nie powinny zdziwić się, że bank zechce wypłacić pieniądze w transzach.
Zdarza się, że bank proponuje transze kredytu hipotecznego również wtedy, gdy kredytobiorca potrzebuje pieniędzy na zakup mieszkania – zarówno w rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W pierwszym przypadku developer może otrzymywać odpowiednie kwoty po ukończeniu kolejnych etapów prac – czyli mechanizm jest tutaj podobny, jak przy kredycie na budowę domu. To zabezpieczenie nie tylko dla banku, ale też dla kredytobiorcy.
Jeżeli chodzi o transze kredytu hipotecznego w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, również możliwe jest takie rozwiązanie. Najczęściej oferowane jest one w przypadku, gdy kredytobiorca z uzyskanego kredytu chce sfinalizować nie tylko zakup nieruchomości, ale też jej remont i wykończenie.
Harmonogram wypłaty transz kredytu hipotecznego jest szczegółowo rozpisany w umowie kredytowej. To właśnie tam opisane jest, jak będą wypłacane pieniądze krok po kroku. Najczęściej znajduje się tam rozpiska, po jakich konkretnych etapach wypłacane będą pieniądze. Z reguły bank wypłaca transze kredytu hipotecznego od razu po tym, gdy uzyska dokumentację o ukończeniu kolejnego etapu budowy. Nie ma więc tutaj konkretnych dat. Im szybciej kredytobiorca będzie kończył etapy budowy, tym wcześniej otrzyma pieniądze.
Zdarza się także przypadku, gdy bank – pomimo tego, że udzielił kredytu – odmawia wypłaty kolejnych transz. Tego typu sytuacje opisane są szczegółowo w umowie kredytowej, więc warto dokładnie zapoznać się z takimi zapisami. Najczęściej są to sytuacje, w których kredytobiorca nie ukończył danego etapu budowy domu, nie wywiązał się z umowy, nie dostarczył pełnej dokumentacji itp.
Bank może odmówić wypłaty kolejnej transzy także wtedy, gdy sytuacja finansowa kredytobiorcy znacząco się pogorszy, w związku z czym zachodzi wątpliwość, czy będzie on w stanie spłacać kolejne raty. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy pieniądze zostaną wydane w sposób niezgodny z zapisami w umowie kredytowej. Widać więc, że sytuacji, w których bank może odmówić wypłaty kolejnej transzy kredytu hipotecznego, jest wiele. Należy dokładnie zapoznać się z nimi jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej.
Wiesz już, czym są transze kredytu hipotecznego. Dla banków taka wypłata środków jest zabezpieczeniem na wypadek, gdyby budowa domu nie przebiegała po myśli kredytobiorcy. W wielu przypadkach jednak takie rozwiązanie może okazać się korzystne dla osoby, która chce sfinansować budowę domu z kredytu. Jedno jest pewne – przed podpisaniem umowy kredytowej należy bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami, które się w niej znajdują. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, takich jak odmówienie przez bank wypłaty kolejnej transzy kredytu hipotecznego.