Transze kredytu hipotecznego – wszystko, co musisz wiedzieć

Osoby, które chcą skorzystać z kredytu hipotecznego, powinny sprawdzić, czy bank wypłaci pieniądze jednorazowo, czy też w transzach. To ważna informacja, zarówno w przypadku osób, które chcą wziąć kredyt na budowę domu, jak i tych, które z pieniędzy z kredytu chcą sfinansować zakup mieszkania. Sprawdź, czym są transze kredytu hipotecznego.

Czym jest transza kredytu?

W większości przypadków pieniądze z kredytu hipotecznego przelewane są jednorazowo, co oznacza, że bank wykonuje tylko jeden przelew, a cała kwota trafia od razu na konto kredytobiorcy. Zdarza się jednak, że kredyt wypłacany jest w transzach. Czym są transze kredytu hipotecznego? Tak naprawdę są to odpowiednie części zaciągniętego zobowiązania. Bank wypłaca kwotę kredytu w kilku transzach, w związku z czym pieniądze pojawiają się na koncie kredytobiorcy w częściach. Kolejne transze kredytu hipotecznego bank wypłaca po spełnieniu przez kredytobiorcę pewnych warunków.

W jakich sytuacjach banki decydują się na wypłatę kredytu w transzach?

Wypłata kredytu hipotecznego w bankach to rozwiązanie, które stosowane jest przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka. Najczęściej transze kredytu hipotecznego stosowane są w przypadku, gdy kredyt udzielany jest na budowę domu. Transze wypłacane są po tym, gdy ukończone są kolejne etapy budowy. Może zdarzyć się, że cała kwota wypłacona zostanie na przykład w czterech transzach. Po przedstawieniu przez kredytobiorcę dokumentacji o aktualnym stanie budynku, bank wypłaci kolejną część kredytu. Osoby, które ubiegają się o kredyt hipoteczny na budowę domu, nie powinny zdziwić się, że bank zechce wypłacić pieniądze w transzach.

Zdarza się, że bank proponuje transze kredytu hipotecznego również wtedy, gdy kredytobiorca potrzebuje pieniędzy na zakup mieszkania – zarówno w rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W pierwszym przypadku developer może otrzymywać odpowiednie kwoty po ukończeniu kolejnych etapów prac – czyli mechanizm jest tutaj podobny, jak przy kredycie na budowę domu. To zabezpieczenie nie tylko dla banku, ale też dla kredytobiorcy.

Jeżeli chodzi o transze kredytu hipotecznego w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, również możliwe jest takie rozwiązanie. Najczęściej oferowane jest one w przypadku, gdy kredytobiorca z uzyskanego kredytu chce sfinalizować nie tylko zakup nieruchomości, ale też jej remont i wykończenie.

Transze kredytu hipotecznego – kiedy następuje wypłata?

Harmonogram wypłaty transz kredytu hipotecznego jest szczegółowo rozpisany w umowie kredytowej. To właśnie tam opisane jest, jak będą wypłacane pieniądze krok po kroku. Najczęściej znajduje się tam rozpiska, po jakich konkretnych etapach wypłacane będą pieniądze. Z reguły bank wypłaca transze kredytu hipotecznego od razu po tym, gdy uzyska dokumentację o ukończeniu kolejnego etapu budowy. Nie ma więc tutaj konkretnych dat. Im szybciej kredytobiorca będzie kończył etapy budowy, tym wcześniej otrzyma pieniądze.

W jakich sytuacjach bank może odmówić wypłaty kolejnej transzy?

Zdarza się także przypadku, gdy bank – pomimo tego, że udzielił kredytu – odmawia wypłaty kolejnych transz. Tego typu sytuacje opisane są szczegółowo w umowie kredytowej, więc warto dokładnie zapoznać się z takimi zapisami. Najczęściej są to sytuacje, w których kredytobiorca nie ukończył danego etapu budowy domu, nie wywiązał się z umowy, nie dostarczył pełnej dokumentacji itp.

Bank może odmówić wypłaty kolejnej transzy także wtedy, gdy sytuacja finansowa kredytobiorcy znacząco się pogorszy, w związku z czym zachodzi wątpliwość, czy będzie on w stanie spłacać kolejne raty. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy pieniądze zostaną wydane w sposób niezgodny z zapisami w umowie kredytowej. Widać więc, że sytuacji, w których bank może odmówić wypłaty kolejnej transzy kredytu hipotecznego, jest wiele. Należy dokładnie zapoznać się z nimi jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej.

Transze kredytu hipotecznego – podsumowanie

Wiesz już, czym są transze kredytu hipotecznego. Dla banków taka wypłata środków jest zabezpieczeniem na wypadek, gdyby budowa domu nie przebiegała po myśli kredytobiorcy. W wielu przypadkach jednak takie rozwiązanie może okazać się korzystne dla osoby, która chce sfinansować budowę domu z kredytu. Jedno jest pewne – przed podpisaniem umowy kredytowej należy bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami, które się w niej znajdują. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, takich jak odmówienie przez bank wypłaty kolejnej transzy kredytu hipotecznego.

PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE