Raty równe czy malejące – co jest bardziej korzystne?

Planujesz zakup nieruchomości i chcesz wesprzeć się kredytem hipotecznym? Wybierając najlepszą ofertę kredytowania, warto zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, prowizję czy całkowity koszt kredytu, ale też na sposób spłaty. No właśnie, co wybrać – raty równe czy malejące? Sprawdź!

Raty równe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Statystyki jasno wskazują, że większość kredytobiorców decyduje się na raty równe. Z pewnością jest to bardzo popularne rozwiązanie – między innymi dlatego, że wybierając raty równe, zwiększa się szanse na uzyskanie kredytowania. Podstawową cechą kredytu hipotecznego z ratami równymi jest to, że raty są stałe przez cały okres spłaty. W początkowej fazie spłacane są głównie odsetki, a z biegiem czasu część kapitałowa.

Wybierając raty równe, należy liczyć się z nieco wyższymi kosztami kredytu, niż w przypadku rat malejących. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak większa stabilność – a właśnie na tym zależy wielu kredytobiorcom. Raty równe pozwalają na lepsze zaplanowanie domowego budżetu.

A może lepiej wybrać raty malejące?

W ostatnim czasie coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny z ratami malejącymi. W przypadku rat malejących głównym składnikiem comiesięcznych rat jest kapitał, a odsetki naliczane przez bank spłacane są na bieżąco.

Największą zaletą rat malejących jest to, że im dłużej spłacany jest kredyt, tym niższe są raty. Takie rozwiązanie może dawać kredytobiorcom nieco większe poczucie bezpieczeństwa w przypadku wieloletniego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość obniżenia całkowitego kosztu kredytu, choć tutaj wiele zależy od konkretnej oferty kredytowania.

Raty równe czy malejące – co jest bardziej korzystne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co wybrać – raty równe czy malejące. Wiele zależy tutaj od konkretnej sytuacji kredytobiorcy. Osoby, które mają dobrą zdolność kredytową, mogą ubiegać się o kredyt malejący. Należy jednak mieć na uwadze, że z perspektywy banku udzielenie takiego kredytu jest bardziej ryzykowne. Jednocześnie w początkowym okresie spłaty zobowiązania comiesięczne raty są wyższe – a przecież w wielu przypadkach właśnie wtedy trzeba przeznaczyć sporą kwotę na wykończenie, remont czy urządzenie mieszkania. Warto więc uwzględnić to podczas planowania budżetu.

Jeśli chodzi o przewagę rat równych nad malejącymi, trzeba mieć świadomość, że rozwiązanie to daje o wiele większą stabilność. Dla wielu osób możliwość zaplanowania swojego budżetu ma kluczowe znaczenie przy wieloletnim zobowiązaniu finansowym. Oczywiście należy mieć świadomość, że na wysokość comiesięcznych rat kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, jednak wybór rat równych z pewnością pozytywnie wpłynie na ich stabilność.

Dla kogo raty równe, a dla kogo malejące?

To, czy wybierzesz raty równe czy malejące, w dużej mierze zależy od Twojej sytuacji finansowej. Raty malejące są rozwiązaniem, które bardzo często polecane jest osobom nieco starszym – takim, które pod koniec okresu spłaty kredytu hipotecznego, będą zbliżały się do wieku emerytalnego. Możliwość spłaty niższych rat może okazać się wtedy bardzo cenna.

Kredyt z ratami równymi polecany jest dla osób, które mają nieco niższą zdolność kredytową. Nie jest tajemnicą, że banki są bardziej przychylne osobom, które wnioskują o kredyt z ratami równymi. Tego typu raty pozwalają na zaplanowanie domowego budżetu, co w przypadku kredytu hipotecznego ma kluczowe znaczenie.

Raty równe czy malejące – podsumowanie

Wiesz już, czym różnią się raty równe od malejących i jakie są największe zalety każdego z tych rozwiązań. Podejmując decyzję odnośnie tego, co wybrać – raty równe czy malejące – warto uwzględnić takie elementy, jak swoja zdolność kredytowa, budżet zaplanowany na najbliższe miesiące czy lata, a nawet posiadana poduszka finansowa. Oczywiście wybór najlepszej oferty kredytu hipotecznego nie jest prostym zadaniem – pod uwagę trzeba jednak brać o wiele więcej czynników. Jeśli nie wiesz, którą ofertę kredytu hipotecznego wybrać, koniecznie skorzystaj ze wsparcia HipoRankera – dzięki temu z pewnością podejmiesz najlepszą decyzję!

PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE