Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

Chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, jednak nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony? Zastanawiasz się, czy umowa na czas określony w przypadku kredytu hipotecznego może być utrudnieniem? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Szanse na kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony

Wiele osób zastanawia się, czy wzięcie kredytu hipotecznego jest możliwe w przypadku posiadania umowy o pracę na czas określony. Nie jest bowiem tajemnicą, że umowa na czas nieokreślony jest o wiele lepiej widziana przez banki na etapie podejmowania decyzji kredytowej. Nie ma jednak obawy – umowa na czas nieokreślony nie musi przekreślać szans na kredyt hipoteczny. Wszystko zależy bowiem od wewnętrznych procedur banku.

Istotne jest bowiem to, że w ciągu ostatnich kilku, a nawet kilkunastu lat, rynek pracy uległ ogromnym przemianom. Dzisiaj wiele osób nie dąży już do posiadania umowy na czas nieokreślony. Coraz bardziej popularne stają się inne metody zarabiania, takie jak różnego typu umowy krótkoterminowe czy freelancing. Zmiany te w pewnym sensie wymuszają na bankach modyfikowanie procedur i uwzględnianie innych czynników, mających wpływ na zdolność do spłaty kredytu.

Oznacza to, że jeśli osoba – nawet gdy ma umowę na czas określony – może pochwalić się regularnymi dochodami o odpowiedniej wysokości, ma szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Należy jednak mieć na uwadze, że warunki kredytowania mogą być nieco mniej atrakcyjne.

Zdolność kredytowa – najważniejsze informacje

Kluczowe znaczenie podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny ma oczywiście zdolność kredytowa. Znając swoją zdolność kredytową, można zyskać szereg istotnych informacji – nie tylko odnośnie tego, o jaką kwotę kredytu można się ubiegać, ale też tego, jak zaplanować wydatki, jaki wkład własny przygotować itp. Właśnie dlatego warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.

Należy pamiętać, że na zdolność kredytową wpływa nie tylko rodzaj umowy o pracę, ale też szereg innych czynników, takich jak:

  • miesięczne przychody, w tym dochód netto,
  • miesięczne wydatki,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • inne zobowiązania finansowe, na przykład kredyty,
  • dotychczasowa historia kredytowa,
  • wiek i wykształcenie,
  • waluta, w jakiej wypłacane jest wynagrodzenie,
  • wysokość wkładu własnego.

Ogólna zasada jest taka, że im większy dochód netto i im niższe miesięczne wydatki, tym większa zdolność kredytowa. Negatywny wpływ na zdolność kredytową, a tym samym na decyzję banku, może mieć nie tylko prac umowy o pracę na czas nieokreślony, ale też wszelkie opóźnienia w opłacaniu dotychczasowych kredytów, a nawet… brak jakiejkolwiek historii kredytowej. Okazuje się, że zakup jakiegoś sprzętu na raty może być dobrym sposobem na zbudowanie dobrej historii kredytowej, a tym samym na zwiększenie szansy na uzyskanie kredytu.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową przy umowie na czas określony?

Decyzja o wsparciu się kredytem hipotecznym przy zakupie nieruchomości z reguły nie jest spontaniczna. Najczęściej jej podjęcie zajmuje przynajmniej kilka miesięcy. Dodatkowo niezbędne jest zgromadzenie wkładu własnego. Warto więc na długo przed złożeniem wniosku o kredyt zadbać o swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić w przypadku, gdy chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny przy umowie na czas nieokreślony?

Przede wszystkim warto dokładnie przeanalizować swój budżet i usunąć z niego wszelkie zbędne wydatki, a jednocześnie postarać się spróbować zwiększyć dochód netto. Istotne jest także spłacanie w terminie wszelkich zobowiązań finansowych, takich jak raty pożyczki, opłaty za czynsz, prąd itp.). Warto również rozważyć wspomniany wcześniej zakup sprzętu na raty, aby zbudować dobrą historię kredytową.

Kolejna istotna kwestia to zgromadzenie wkładu własnego. Obecnie należy posiadać nawet 20 lub 25 proc. wkładu własnego przy zakupie nieruchomości, co – przy obecnych cenach – może być niebagatelną kwotą. Im większy wkład własny, tym większa szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego. Czasem warto zaczekać kilka miesięcy ze złożeniem wniosku o kredytowanie, aby zgromadzić większą kwotę na wkład własny. Z pewnością będzie to dobrze widziane przez bank – nawet w przypadku posiadania umowy na czas określony.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony – podsumowanie

Umowa na czas określony nie przekreśla szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Z pewnością jednak osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony musi postarać się wzbudzić zaufanie banku. W tym celu warto zadbać o dobrą historię kredytową, zgromadzić jak największy wkład własny, a dodatkowo zadbać o jak najwyższe dochody i możliwie niskie wydatki. W ten sposób szansa na kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony może być naprawdę duża.

PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE