Kredyt hipoteczny a gotówkowy – czym się różnią?

Potrzebujesz pieniędzy na zakup mieszkania i chciałbyś skorzystać z kredytu, ale nie wiesz, jaką formę finansowania wybrać – kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Sprawdź, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi rodzajami finansowania i dowiedz się, która z nich może być bardziej korzystna.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny?

Jeżeli planujesz zakup mieszkania lub domu za co najmniej kilkaset tysięcy, a masz tylko 10 lub 20 proc. wkładu własnego, to wybór jest oczywisty. Kredyt hipoteczny jest jedynym rozwiązaniem dla Ciebie. To właśnie kredyty hipoteczne przeznaczone są na zakup nieruchomości, jak dom czy mieszkanie, a także na ich remont i wykończenie. Wynika to między innymi z wysokich kwot, na jakie udzielane są takie kredyty.

Kwota kredytu

Bez wątpienia największą zaletą kredytu hipotecznego jest możliwość uzyskania finansowania na wysokie kwoty – często sięgają one kilkuset tysięcy złotych, a nawet więcej. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielkim wkładem własnym, a marzą o nieruchomości, która jest sporo warta.

Okres kredytowania

Kredyty hipotecznego udzielane są na długi okres. Najczęściej wynosi on 25 lat. Oznacza to, że miesięczne raty mogą być na tyle niskie, że nie będą one stanowiły zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu. Z drugiej jednak strony, tak długotrwałe zobowiązanie finansowe może odbierać poczucie bezpieczeństwa. Warto rozważyć tutaj dodatkowe ubezpieczenie, na przykład na wypadek utraty pracy.

Formalności

Niestety, kredyt hipoteczny nie jest formą finansowania, która jest pozbawiona wad. Przede wszystkim trzeba tutaj liczyć się z wieloma formalnościami, wymaganymi przez bank, a także z długim czasem rozpatrywania wniosku. Istnieje również ryzyko, że wniosek o kredyt hipoteczny zostanie odrzucony. Dobrym pomysłem jest złożenie takiego wniosku w dwóch, a nawet w trzech bankach. Zwiększa to bowiem szansę na uzyskanie finansowania.

Koszty kredytowania

To bardzo istotna kwestia, której nie można pomijać przy wyborze najlepszego kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego można liczyć na niższe oprocentowanie niż przy kredycie gotówkowym, co oznacza, że będzie to bardziej opłacalne rozwiązanie. Należy jednak wziąć pod uwagę wszystkie koszty i sprawdzić, jaki będzie całkowity koszt kredytu.

Kredyt gotówkowy – w jakich sytuacjach może być bardziej opłacalny?

Kredyt gotówkowy najlepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy dysponujesz już całkiem sporą kwotą, ale brakuje Ci kilkudziesięciu tysięcy na zakup mieszkania lub domu. Taka forma finansowania będzie dobrym wyborem również wtedy, gdy chcesz zrobić remont, a jego koszt szacujesz na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kwota kredytu

Kluczowe jest to, że kwota, na jaką można uzyskać kredyt gotówkowy, jest mocno ograniczona. Zdecydowanie nie można tutaj liczyć na kredytowanie na tak wysokie kwoty, o jakich mowa w przypadku kredytu hipotecznego.

Okres kredytowania

Okres kredytowania w przypadku kredytów gotówkowych wynosi najczęściej maksymalnie dziesięć lat. Oznacza to, że miesięczna rata może być o wiele wyższa, niż w przypadku kredytu hipotecznego. Jest to jednak dobra propozycja dla osób, które chcą spłacić swoje zobowiązanie jak najszybciej, a nie za kilkadziesiąt lat.

Formalności

Ogromną zaletą kredytów gotówkowych jest to, że nie ma obowiązku informowania banku o tym, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze. Jest tutaj też o wiele mniej formalności, co sprawia, że taki kredyt jest dobrą propozycją dla osób zabieganych, niemających zbyt wiele czasu na spotkania z przedstawicielem banku.

Koszty kredytowania

Decydując się na kredyt gotówkowy, należy liczyć się z tym, że koszty będą tutaj nieco wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego. Chodzi tutaj przede wszystkim o oprocentowanie, ale pod uwagę należy wziąć także inne koszty, jak na przykład prowizję. Niestety, w wielu przypadkach koszt kredytu gotówkowego jest niemal dwukrotnie wyższy, niż przy kredycie hipotecznym.

Kredyt hipoteczny a gotówkowy – co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór najlepszej oferty kredytowej jest tutaj zależny od wielu czynników, między innymi od tego, na co będą przeznaczone pieniądze, jaką kwotą dysponujesz, jaki okres kredytowania będzie dla Ciebie najbardziej korzystny oraz tego, czy chcesz informować bank o tym, na co wydasz pieniądze. Jedno jest pewne – warto dokładnie przeanalizować różne rozwiązania, może bowiem okazać się, że kredyt gotówkowy będzie bardziej opłacalny, niż kredyt hipoteczny. I odwrotnie!

Kalkulator online

PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE