Kredyt hipoteczny czy wynajem? Jak podjąć decyzję?

Jak wynika z analizy przedstawionej przez ekspertów banku PKO BP („Puls Nieruchomości: Mieszkanie nie jest na całe życie”), potrzeby mieszkaniowe zmieniają się wraz z wiekiem. Wynajem mieszkania jest dobrym rozwiązaniem dla dwudziestolatków, jednak trzydziestolatkowie chętniej mieszkają we własnym mieszkaniu. Od pewnego czasu zadajesz sobie pytanie, co jest bardziej opłacalne – kredyt hipoteczny czy wynajem? Sprawdźmy to!

Potrzeby mieszkaniowe osób w różnym wieku – co wykazało badanie?

Spora część analiz, przygotowanych przez ekspertów PKO BP, nie jest zaskoczeniem. Jak wynika z przeprowadzonego badania, dwudziestolatkowie (a dokładniej osoby pomiędzy 20 a 29 rokiem życia) stanowią aż ¾ wszystkich najemców. Z czego to wynika? Z braku środków na własne mieszkanie, z braku pewności co do ostatecznego miejsca zamieszkania czy też z niechęci do wiązania się z jednym miejscem na stałe.

Sytuacja ulega zmianie po ukończeniu studiów. Już przed ukończeniem 30. urodzin wiele osób zaczyna myśleć o ustatkowaniu się i o zakupie własnego mieszkania. Jak pokazuje badanie, zaledwie 13. proc wszystkich najemców stanowią osoby po 30. roku życia. W tym wieku zmieniają się również preferencje mieszkaniowe. Lokalizacja blisko centrum miasta nie jest już tak ważna, a znaczenie zyskują dodatkowe metry kwadratowe.

Zaskakujące może być to, że osoby w okolicach 30 roku życia chętnie stawiają na mieszkania z rynku wtórnego. Wzrasta również zainteresowanie budową domu. Po 40 roku życia wiele osób chętnie wraca w okolice centrum miast. Przyczyn takiego stanu rzeczy eksperci upatrują m.in. w dużej liczbie rozwodów i w tym, że osoby w tym wieku coraz częściej są singlami i chętnie prowadza styl życia, typowy dla dwudziestolatków.

Kredyt hipoteczny czy wynajem? To trudne pytanie

Prawdopodobnie wszystkie osoby, niezależnie od tego, czy mają 20 czy 30 lat, w którymś momencie zadają sobie pytanie, co jest bardziej opłacalne – kredyt hipoteczny czy wynajem. Rzecz jasna wiele zależy tutaj od sytuacji finansowej, choć – jak wynika z badania – aż 80 proc. osób jest zdania, że zakup własnego mieszkania jest o wiele bardziej opłacalny, niż wynajmowanie lokum.

Nie każdy jednak jest w stanie kupić własne mieszkanie, nawet po 30 roku życia. Wtedy wynajem jest dobrą alternatywą. Wynajmowanie mieszkania może sprawdzić się również w sytuacji, gdy praca wymaga częstych przeprowadzek lbu gdy decyzja co do ostatecznego miejsca zamieszkania nie została jeszcze podjęta. Wiele osób wskazuje również na to, że wynajem jest mniej problematyczny – nie ma bowiem konieczności samodzielnego dbania o naprawy w mieszkaniu.

Oczywiście największą zaletą posiadania własnego mieszkania jest pełna niezależność. Nie ma bowiem żadnego właściciela lokum, który może wpaść do mieszkania lub wypowiedzieć wynajem. Pod względem finansowym zakup mieszkania również jest bardzo opłacalny, nie trzeba bowiem co miesiąc płacić odstępnego. Odpowiadając na pytanie, co jest bardziej opłacalne, należy więc wziąć pod uwagę różne czynniki.

Opłaty za wynajem czy spłacanie kredytu?

To chyba najważniejsze pytanie, które zadają sobie osoby zastanawiające się nad rezygnacją z wynajmu i zakupem mieszkania. Nie jest tajemnicą, że obecnie wynajem mieszkania jest dość drogi. Często opłaty za wynajem sięgają dwóch lub trzech tysięcy złotych, co w połączaniu z opłatami za czynsz i media może dawać kwotę dorównującą przeciętnej pensji. Właśnie dlatego wiele osób jest zdania, że rata kredytu jest niższa niż koszty wynajmu.

Oczywiście wiele zależy tutaj od konkretnych warunków kredytu hipotecznego. Pod uwagę należy wziąć rosnące stopy procentowe, które mogą wpływać na wysokość rat. I w tym przypadku każdorazowo należy dokonać dokładnej analizy. Jedno jest pewne – spłata kredytu hipotecznego ma ogromną przewagę nad wynajmem. Po dziesięciu lub dwudziestu latach spłaty bowiem to kredytobiorca staje się właścicielem. Z kolei po takim samym okresie wynajmu najemca pozostaje z niczym, a kwota, którą wydał na cały wynajem, mogłaby wystarczyć na zakup nieruchomości.

Kredyt hipoteczny czy wynajem – podsumowanie

Nie jest zaskoczeniem, że dla wielu osób kredyt hipoteczny jest o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż wynajem mieszkania. Posiadanie własnego mieszkania zapewnia o wiele większą niezależność i daje poczucie bezpieczeństwa, a po okresie spłaty jest się właścicielem nieruchomości. Wynajem mieszkania to dobre rozwiązanie dla osób młodych, które często zmieniają miejsce zamieszkania i nie chcą decydować się na duże zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny. W każdym przypadku warto dokładnie przeanalizować każde z rozwiązań – może bowiem okazać się, że oferta kredytu hipotecznego będzie na tyle korzystna, że dalszy wynajem nie będzie najlepszym wyborem.

Kalkulator online

PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE