Nadpłata kredytu hipotecznego – czy warto się na nią zdecydować?

Spłacasz kredyt hipoteczny, jednak – w związku ze wzrostem stóp procentowych – raty są coraz wyższe? Zastanawiasz się, czy nadpłata kredytu hipotecznego może być dobrym rozwiązaniem? Sprawdź!

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego?

Nadpłata kredytu hipotecznego budzi obecnie coraz większe zainteresowanie kredytobiorców – i trudno się temu dziwić. Tak naprawdę nadpłata polega na tym, że kredytobiorca spłaca większe raty, niż wynikałoby to z umowy kredytowej. Tylko od niego zależy, ile będzie spłacał – jeśli rata kredytu wynosi 2000 zł, może on spłacić 3000 zł, a nawet 10 000 zł miesięcznie. Wszystko zależy tutaj od możliwości kredytobiorcy. Oczywiście przed nadpłatą kredytu hipotecznego należy dokładnie sprawdzić zapisy, znajdujące się w umowie kredytowej. Przyjmuje się jednak, że nawet niewielka nadpłata może przynieść kredytobiorcy szereg korzyści.

Nadpłata kredytu hipotecznego – co daje?

Podstawowym celem nadpłaty kredytu hipotecznego jest sprawienie, że dług w banku będzie mniejszy, a dodatkowo będzie on malał o wiele szybciej, niż przy normalnej spłacie miesięcznych rat. Wśród najważniejszych korzyści, wynikających z nadpłaty kredytu hipotecznego, wymienić należy:

  • zmniejszenie comiesięcznych rat,
  • możliwość spłacenia zobowiązania w banku w całości w krótszym czasie.

Tak naprawdę od kredytobiorcy zależy, jaki jest cel nadpłaty kredytu.

Nadpłata kredytu hipotecznego a mniejsze raty

Obecnie, w związku z gwałtownym wzrostem rat, wiele osób decyduje się na nadpłatę po to, aby w przyszłości raty kredytu były mniejsze. Jest to wysoce uzasadnione działanie, w szczególności biorąc pod uwagę niepewną sytuację na rynkach. Jeżeli kredytobiorca będzie regularnie dokonywał nadpłaty kredytu hipotecznego, może liczyć na to, że z czasem miesięczne zobowiązania staną się coraz mniejsze – jednak bez skrócenia okresu spłaty zobowiązania.

Nadpłata kredytu hipotecznego a skrócenie okresu spłaty

Inną korzyścią, wynikającą z nadpłaty kredytu, może być krótszy okres spłaty. Innymi słowy, kredytobiorca, który spłaca na przykład dwukrotność miesięcznych rat, może liczyć na to, że całość zobowiązania zostanie spłacona w o połowę krótszym czasie, niż wynikało z zapisów w umowie kredytowej. Wcześniejsze pozbycie się zobowiązania finansowego w baku jest dla wielu osób bardzo kuszącą perspektywą, co jest jednym z powodów, dla których nadpłata kredytu hipotecznego jest rozwiązaniem popularnym wśród kredytobiorców.

Po jakim czasie można nadpłacić kredyt?

Tylko od kredytobiorcy zależy, kiedy zdecyduje się na nadpłacanie kredytu hipotecznego. W wielu przypadkach jednak opłaca się nadpłacać kredyt na samym początku, czyli w pierwszych latach po rozpoczęciu finansowania. To właśnie wtedy zmniejsza się bowiem kapitał długu bankowego, dzięki czemu odsetki naliczane są od mniejszej kwoty. Warto również mieć na uwadze sytuację na rynkach oraz swoją własną sytuację finansową. Jeśli jest to możliwe, nadpłata kredytu hipotecznego może być dobrym pomysłem.

Czy warto decydować się na nadpłatę kredytu hipotecznego w 2022 roku?

No właśnie – to pytanie, które obecnie zadaje sobie wielu kredytobiorców. I trudno się temu dziwić – 2022 rok jest dla nich szczególnie trudny, z uwagi na szybko rosnące raty kredytów, spowodowane podnoszeniem stóp procentowych. Oczywiście w każdym przypadku niezbędna jest dokładna analiza konkretnej sytuacji kredytobiorcy i jego umowy kredytowej, jednak obecnie wydaje się, że nadpłata kredytu w 2022 roku jest naprawdę świetnym rozwiązaniem.

PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE