Na samym początku trwania małżeństwa zdecydowaliście się na kredyt hipoteczny, jednak – po kilku latach – podjęliście decyzję o rozwodzie? Wśród wielu wątpliwości pojawiają się również te, które dotyczą Waszego zobowiązania finansowego w banku? W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat rozwodu i kredytu hipotecznego.
No właśnie – to podstawowe pytanie, które zadają sobie osoby posiadające kredyt hipoteczny i planujące rozwód. Oczywiście rozwód jest jak najbardziej możliwy – niezależnie od tego, jak duże zobowiązanie posiadają małżonkowie. Z pewnością jednak sprawa rozwodowa może być tutaj nieco bardziej skomplikowana, niż w przypadku braku zobowiązań – szczególnie wtedy, gdy między małżonkami nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać dalsza spłata kredytu.
W każdym przypadku warto skonsultować się z prawnikiem, który ma doświadczenie w rozwodach przy kredycie hipotecznym. Przedstawi on istniejące możliwości, dzięki czemu będziecie mogli wybrać najlepsze dla Was rozwiązanie. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj to, czy kredyt hipoteczny został zaciągnięty przed ślubem, czy może już po nim, czy będzie to rozwód z orzeczeniem o winie oraz czy małżeństwo posiada dzieci.
Jedną z podstawowych kwestii, nad którymi należy się zastanowić, jest spłacanie kredytu hipotecznego w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Po złożeniu wniosku o rozwód czas oczekiwania na rozpoczęcie postępowania może wynieść nawet kilka miesięcy – a w tym czasie trzeba przecież spłacać kredyt. Zgodnie z prawem osoby, które zdecydowały się na wspólny kredyt hipoteczny, muszą solidarnie go spłacać – także w trakcie separacji lub sprawy rozwodowej.
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w przypadku rozwodu i kredytu hipotecznego jest przejęcie zobowiązania w całości przez jednego z (byłych już) małżonków. Małżonkowie powinni zawrzeć między sobą specjalne porozumienie o przejęciu przez jednego z nich kredytu hipotecznego. Co bardzo ważne, zgodę na przepisanie zobowiązana na jednego z małżonków musi wyrazić bank.
W sytuacji, gdy małżonkowie posiadają dzieci, najczęściej w nieruchomości, która jest kredytowana, zostaje ten z małżonków, który będzie opiekował się małoletnimi. Nie oznacza to jednak, że tylko ta osoba będzie spłacała kredyt hipoteczny po rozwodzie. Aspekt ten bez wątpienia wpłynie na podział majątku oraz na ewentualne alimenty, które będą wypłacane przez drugiego małżonka – choć tutaj większość kwestii ustalana jest już w trakcie postępowania sądowego.
Zdarza się, że rozwód spowodowany jest tym, że jeden z małżonków znajduje nowego partnera. Należy wiedzieć, że w takim przypadku istnieje możliwość przeniesienia zobowiązania na nowego partnera. Jeżeli każda z osób wyraża na to zgodę, zarówno były małżonek, jak i nowy partner, a także bank, jak najbardziej istnieje taka możliwość. Przepisanie następuje poprzez stworzenie nowej umowy z bankiem, choć oczywiście należy pamiętać o tym, że nowy partner musi mieć odpowiednią zdolność kredytową.
Kwestia rozwodu i kredytu hipotecznego budzi wiele wątpliwości wśród osób, które decydują się na zakończenie małżeństwa, a posiadają spore zobowiązania finansowe. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest przeniesienie kredytu na jednego z partnerów – z reguły tego, który w dalszym ciągu będzie mieszkał w kredytowanej nieruchomości. Oczywiście warto zadbać tutaj o znalezienie rozwiązania, które będzie najbardziej korzystne dla każdej ze stron.