Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy jest możliwa?

Planujesz sprzedaż swojego mieszkania, jednak nadal spłacasz kredyt hipoteczny, który zaciągnąłeś na zakup nieruchomości? Nie masz pewności, czy sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa? A może obawiasz się, że nie znajdziesz kupca, który zdecydowałby się na zakup nieruchomości obciążonej kredytem? W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat sprzedaży mieszkania z kredytem!

Czy sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa?

Jak najbardziej – nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać sprzedaży mieszkania z kredytem. Co więcej, takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane, szczególnie obecnie, gdy wiele osób decyduje się na finansowanie zakupu nieruchomości przy pomocy kredytu bankowego. Właśnie dlatego fakt, że ktoś sprzedaje mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym, nikogo już nie dziwi.

Oczywiście podczas tego typu transakcji należy zadbać o wszystkie niezbędne formalności – tak, aby była ona całkowicie bezpieczna zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego. Banki posiadają specjalne rozwiązania, które ułatwiają dokonanie tego typu transakcji, w związku z czym wiele osób decyduje się na zakup lub sprzedaż mieszkania z kredytem.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Decydując się na sprzedaż mieszkania z kredytem, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązania w banku w całości. Jeżeli więc mieszkanie sprzedawane jest za 600.000 zł, a kwota pozostała do spłaty wynosi 500.000 zł, osoba sprzedająca mieszkanie otrzyma z tytułu sprzedaży 100.000 zł.

O zamiarze sprzedaży mieszkania należy poinformować bank. Pozwoli to na uzyskanie wszystkich informacji niezbędnych do dokonania transakcji – wymaganych dokumentów czy terminów, który należy dopełnić. Bank wystawi także specjalne zaświadczenie o stanie aktualnego zadłużenia, które będzie bardzo istotne dla potencjalnego nabywcy. Warto mieć je już na etapie przygotowywania ogłoszenia, aby osoby zainteresowane mogły zapoznać się z dokładną sytuacją. Dodatkowo bank musi także wystawić promesę, że po sprzedaży nieruchomości i sprzedaży zobowiązania w całości wyda zgodę na wykreślenie hipoteki. To także ważny dokumenty, który stanowi istotne zabezpieczenie dla kupującego.

Zakup mieszkania z kredytem – czy jest bezpieczny dla kupującego?

No właśnie – a jak kwestia sprzedaży mieszkania z kredytem wygląda z perspektywy kupującego? Czy taka transakcja jest dla niego bezpieczna? Nie jest tajemnicą, że wiele osób obawia się zakupu mieszkania, które jest obciążone kredytem hipotecznym. Jak się okazuje – niesłusznie. Obecnie tworzone są specjalne procedury, które mają ułatwić cały proces.

Oczywiście bardzo istotne jest to, w jaki sposób zachowuje się osoba sprzedająca mieszkanie. Jeśli stara się ona ukryć fakt, że nieruchomość jest obciążona kredytem, nie podaje dokładnej kwoty pozostałej do spłaty albo nie chce przedstawić niezbędnych dokumentów, nie warto decydować się na taką transakcję. Później bowiem mogą pojawić się kolejne problemy.

Jeżeli jednak potencjalny sprzedający przedstawia stan zobowiązania oraz promesę, a także ma jasny plan dotyczący tego, jak ma przebiegać cała transakcji, nie ma się czego obawiać – tym bardziej, że nad całym procesem czuwa także radca prawny, który wszelkie niezbędne zapisy (również te stanowiące zabezpieczenie dla nabywcy nieruchomości) zawiera w umowie.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – podsumowanie

Sprzedaż mieszkania z kredytem budzi sporo wątpliwości, jednak w dzisiejszych czasach tego typu transakcji jest naprawdę sporo. Banki nie robią tutaj żadnych problemów – wręcz przeciwnie, z reguły w ciągu kilku dni przygotowują zaświadczenie o stanie kredytu oraz promesę. Decydując się na sprzedaż mieszkania z kredytem, warto pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności, aby usprawnić cały proces. Z pewnością pomoże to także w znalezieniu nabywcy, który będzie miał dzięki temu pewność, że transakcja jest dla niego bezpieczna.

PORADNIKI

Porady ekspertów kredytów hipotecznych

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne z założenia udzielane są na zakup nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Możesz również uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki, budowę domu lub na remont. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych celów, na przykład zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jego wykończenie. Jedno jest pewne – istnieje wiele możliwości dopasowania kredytu hipotecznego do Twoich potrzeb.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?
Przed podjęciem decyzji, który kredyt hipoteczny będzie najlepszy, warto dokładnie przeanalizować i porównać wszystkie dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka mogą one być podobne, jednak po analizie szybko okaże się, że pomiędzy poszczególnymi ofertami jest wiele istotnych różnic. Mając wszystkie te informacje, o wiele łatwiej jest znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.
Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, dlatego istotne jest, aby została ona precyzyjnie wyliczona już na samym początku. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się wiele czynników – od wysokości przychodów i wydatków, poprzez miejsce i formę zatrudnienia, aż po wiek. Poznanie zdolności kredytowej może być kluczem do sukcesu, jeśli zależy Ci na znalezieniu idealnie dopasowanej oferty kredytu hipotecznego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Na decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby pokazać się bankowi z jak najlepszej strony. Warto zacząć już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Spłacenie zobowiązań finansowych, zwiększenie przychodów, zadbanie o wkład własny czy o stabilną sytuację na pewno pozytywnie wpłynie na szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.
OPINIE

Opinie o HipoRanker

Fajna obsługa i super kontakt z pracownikiem, polecam fajne mają oferty.
Szukałem drugiego kredytu hipotecznego miałem iść do swojego banku, ale okazało się że dobrze że wypełniłem wniosek i porozmawiał z nimi :)
Będę polecała porównywarkę, duża oszczędność czasu nie trzeba od razu jechać na spotkanie żeby zbadać zdolność.
Znają się na hipotekach, warto porozmawiać mili ludzie.
KALKULATOR ONLINE